Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/erenaligulcom/public_html/ayar.php on line 9
Eren Ali Gül - Honduras'ta Oligarşi, İran'da faşizm karşısında emperyalizm gerçeği

Honduras'ta Oligarşi, İran'da faşizm karşısında emperyalizm gerçeği

Orta Amerika ülkesi olan Honduras'ta yaklaşık olarak bir haftadır süregelen militer güçler ve oligarşinin kıskacındaki savaş hali, ABD emperyalizminin tekrar pervasız ve inkarcı saldırganlığını sergilemektedir. Oligarşi ve ordunun gerçekleştirdiği darbe sonucu Honduras devlet başkanı Manuel Zelaya ülkeden kaçırılmış, ülkedeki bütünlük ve dinginliğin yerini savaş güçlerinin yarattığı baskı ve totaliter uygulamalar getirilmiştir. ABD sermayesiyle ayakta kalan kimi 'Barışçı, barış yanlısı' gibi isimlerle kurulmuş kışkırtıcı söylemleri olan düzen söylemcileri bu savaşın içyüzünü çarpıtmaya geç kalmadılar. Bugün Honduras için Honduras'lıların ne yapacağı, ABD destekli militarizme, Oligarşiye karşı mücadele taktiklerinin belirlenmesindeki rolün önemi hayli önemli bir konuma sahiptir. Honduras'ta devrimci bir mevzilenmenin emperyalizme karşı mücadele yetisinin kazanması da doğal bir ihtiyaç olduğu kadar zorunluluktur. Enternasyonal desteğe ihtiyacı olan Honduras'ın bu yenilgiyi hazmetmemesi, yeni gelişen dünya şartlarında devrimci önderlerin siyasal arenasında halkçı ve ilerici güçlerini inşa etmesi gerekir.

Savaş suçlularının batırdıkları bankalar, ihtiyaç fazlası ürettikleri sanayi ürünleri, kimyasal ve biyolojik bombalar belki bugün Honduras için daha neşakatli savaş günlerinde planlı şekilde kullanılacak. Yine her zamanki gibi emperyalizm kirli yüzünü masum halkların dirayetini, inancını kırmaya yetecek. Modernizasyon adı altındaki bu işgalin altındaki egemen güçlerin ortaya çıkarılması için Honduras halkına savaşmak, bölge ülkelerden de destek alınması acil bir ihtiyaçtır.

İran'da faşizme karşı mücadele
İran'da yakın günlerde başlayan seçim ve sonrasında çıkan çatışmaların, İran'ın gelecekteki durumunu da gözler önüne sermektedir. Bugün İran'da verilen mücadele, gelecekte İran'ın özgürlükçü ve alternatif yaşam arayışlarının karşılığını bulmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle emperyalizme, faşizme ve oligarşiye karşı verilen hiçbir savaş 'emperyalizm tarafından yanıtsız kalmayacağı' gibi gelecek dünya düzeninin de şekillenmesi için bir pratiği açısından birikim yaratacaktır.

Hatırlayalım; yakın geçmişte Rusya'nın Gürcistan'ı işgali sırasında yaşanan emperyalist oyunun başrolünde yine ABD vardı. Bu kirli tezgahta emperyalizm yine masum insanları hedef alarak savaşı sürdürerek, kendi gücünü ve kirliliğini kanıtlamayı başarmıştı.

Mahir ÇAYAN yine haklıydı
6 Temmuz ZONGULDAK toplantısından alıntı;
" Emperyalizm bugün artık bir ülkeye tankları, topları ve askerleri ile girip klasik anlamda işgal etmiyor, yeni sömürgecilik bugün uzmanları, kredileri, barış gönüllüleri, üsleri ile yani kendini gizleyerek bir ülkeyi işgal ediyor. Ve görünüşte yerli, fakat gerçekte emperyalizmin iktidarı ile işgalini sürdürüyor."

Emperyalizm, klasik yöntemlerini yeniden uygulamaya koyulurken, bir yandan küreselleşme canavarı ülkelerin birbirleri arasındaki çekişme ve ezilen halkarın nezdinde yoksulluğun daha da derinleştiği, savaşların kaçınılmaz kılındığı, sömürgeciliğin gün geçmeksizin kendini yenilediği bir dünya düzeninden 'başka bir dünya' arayışının yanıtını vermek için sokaklar yeniden kuşatılmalıdır.

Umudumuz; Honduras'taki devrimciler için, özgürlükçü bir İran için çarpışan çocukların düşleriyle pekişmesi ve devrimci mücadelenin ülkemizde yeniden boy vermesi dileğiyle...

Eren Ali GülBu içerik 844 kez okundu


Müzik aletleri

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/erenaligulcom/public_html/ayar.php on line 9

Fatal error: Cannot redeclare meta() (previously declared in /home/erenaligulcom/public_html/php/meta.php:9) in /home/erenaligulcom/public_html/php/meta.php on line 28