Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/erenaligulcom/public_html/ayar.php on line 9
Eren Ali Gül - Stabil toplum için ``database backup´´

Stabil toplum için ``database backup´´

Günübirlik duygusallığın ölçüt sayıldığı bir konjonktürde yaşıyoruz. Medya ve iletişim araçlarının ``an'ı yaşa´´ dediği de tam bu noktada kötüye işaret ediyor. Savaşlar, krizler, yenilgiler, yoksulluk, zam, işkence ve ard arda dizemeyeceğimiz onlarca sorunun temelinde öz-eleştiri vermenin kaçınılmaz gerçekliğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Ya birileri kırmızı ``power´´ tuşunu çalıştırıyor ya da bu kırmızı tuş egemenlerin arasında sekerek el değiştiriyor. Sermaye ve peşkeşçilerinin hükmünde tekelleşmiş yaşamlarımızın hayati karşılıklarının sorgulanması ihtiyacını taşıyan insanlar olarak bu durumu biraz trajikomik bir tarzla eleştirmeye başlayabiliriz. Kapitalizmin kendi iç krizini geçirdiği bu dönem, insanlık için de bir kriz noktası yaratıyor. Anı yaşamak ile yaşamın içinde olamamanın üzerine yazılmış bir metni alıntı yapalım:

``Ey insanlık! Sanal savaşlar dünyasında gerçek ölümler olur mu deme; olur. Ama bil ki; sanal savaşlar dünyasındakiler yaşamazlar bu ölümleri. Ekranların karşısında uzakta bir yerde insanlar ölürken ölenler görüntüden ibarettir. Her görüntü seni biraz daha hissizleştirir; sonunda sende anlık bir acıma duygusu uyanır ve ardından hemen geçer. Unutma ki; o ölümlerle birlikte her seferinde senin insanlığın da ölür. Ve bilmelisin ki; senin sanal evreninde hem ölenler gerçektir hem de senin insanlığının ölümü. O yüzden sanal savaşlar dünyasında gerçek ölümler olur. Ekrandaki sanal bombalar, açlık, soğuk, yoksulluk gerçek ölümler yaratır. Ve sana bilgisayar oyunundaki ölümler gibi gelir. O insanın kalkıp yeniden hayata devam edeceğini düşünürsün; ama arkadaş, bilmelisin ki hayat bilgisayar oyunu değildir. Televizyonda gördüğün gerçekliğin kopyası, sanal görüntüsü olsa da görüntüdeki ölüm gerçektir.´´ (i)

Biz bilişim işgörenlerinin terminolojisinden bir benzetme yapma gereği duyuyorum:

``database backup´´ (veritabanı yedeği). Veritabanı: bir yazılım veya eşgüdümlü çalışan bir veri hareketliliğinin statik olarak depolanması işlemidir. Neden ``database backup´´ sorusuna ise aşağıdaki açıklama yeterli olacaktır.

Olası bir insani ve toplumsal hareketlenmede gelişen enerjinin önünü keserek, eskisini devreye sokuyorlar. Yani islam kültü ile derlenmiş ``şükür-dua´´ ve sadaka revacından başlayarak isyan etmenin günahlığına varana dek zırvalıklarla dolu-dolu beslenmiş stabil toplum, hemen devreye giriyor. İstenilen standart toplum'u devreye sokmaları çok geç kalmıyor. Vatan-millet-sakarya edebiyatını yediriyorlar medya ve egemen güçlerin araçlarıyla. Olmadı mı? Hemen Fethullah Gülen ağlaması ile süren bir TV programı. Ha olmadı mı! Çamaşır makinesi, buzdolabı dağıtımı ve sevkiyatı hemen başlıyor bir sokak aralığında. Makarna ve şekerler dağıtılıyor Anadolu'nun ücra köşelerinde. Bunlar da olmasa ABD büyükelçileriyle bir sohbete dalıyor bizimkiler, gündemi hemen anarşi ve terör sorununa bağlıyorlar. Kendi terörlerini örtbas etmek adına bizim haklı ve meşru toplumsal duyarlılığımızdan ortaya çıkan terörsel enerjiyi bastırıyorlar.

``Database backup´´ standart bir toplum modeli olarak kastlaşarak sıkıştırılmış durumda. Toplumsal hareketliliğin sıçrayışında devreye sokulan bu taktik, yerli burjuvazinin ve medyanın sıkça uyguladığı ve ne yazıkki uygulamada yenilmediği bir method olarak karşımızda duruyor. Toplumun ani refleksleri, burjuvazi tarafından hiç hoş kabul edilecek bir durum değildir. Her an yarattıkları korku imparatorluğu yıkılacak, her an yeni duyarlı ve ilerici toplumsal muhalefetin patlamasıyla ``insanlık için´´ birşeyler harekete geçebilecektir. Bu nedenledir ki; korku korkuyu yaratmaktadır. Korkuyu toplumsallaştıranlar, yukarıdan aşağı indirdikleri karanlık sopalarıyla esasında kendi korkularını ve güvencesizliklerini kapatıyorlar. Bu insanlık dışı düşüncenin temelinde kapitalizmin ve onun üretimden gelen ilişkileri yatmaktadır.

Ülkemizde gerçekleşen ardışık darbelerin tahayülleri arasında ``sosyalist düşüncenin patlaması, gericileşme, krizler´´ gibi nedenler olsa da temele indiğimizde esas sorunun birilerinin standardı haline getirilmek istenmemizdir. Nihayetinde tüm darbelerin faturası da toplumsal ilerlemeye dönük olumsuz sonuçlar yaratmıştır. Bugün standartları kırmak adına birşeyler yapmalıyız. Bugün düşünme, yarın hareket geçmek adına kolay gelsin muhalifler!

Kaynakça: 

i : Sanal Savaşlar Dünyasında Gerçek Ölümler - Nevzat Samet BAYKAL (Rengahenk Sanatevi)

Eren Ali GülBu içerik 834 kez okundu


Müzik aletleri

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/erenaligulcom/public_html/ayar.php on line 9

Fatal error: Cannot redeclare meta() (previously declared in /home/erenaligulcom/public_html/php/meta.php:9) in /home/erenaligulcom/public_html/php/meta.php on line 28