Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/erenaligulcom/public_html/ayar.php on line 9
Eren Ali Gül - Tüketim ilişkilerde tepeden post-modern hukuk

Tüketim ilişkilerde tepeden post-modern hukuk

Kapitalizm, tüketime yönelik yarattığı insan ve toplum normalizasyonlarında yukarıdan aşağı yarattığı kimlikleri standart insan, dışındakileri ise ``marjinalite´´nin çeperinde tariflemektedir. Salt tüketim ilişkileri üzerine yaratılmış bu toplumlar, kapitalizmin geleceğini garantiye alan bir unsur olarak kabul edildiğinden, insanlık tarihi boyunca görülmemiş sayısal/yatay toplumsal hareketlerde, dezenformasyon post-moderniteyi kapitalist ilişkileri politize ederek pekiştirmiştir. Gerçekte bu pekiştirme sadece kapitalizmin yarattığı hukuk için idealdir. Ne var ki; bu gerçeklik toplumsal gerçeklikler tarihinde bir nebze de olsa nihai olarak kabul edilemez bir engeldir.

Tüketim ilişkileri, insanların gündelik yaşantılarını belirleyen bir bilinç-üstü unsurudur. İnsanların nasıl yaşaması, nasıl düşünmesi kadar ne şekil ve ne vakit hangi biçimlerde giyineceklerine karar vermeyi sağlayan alt-üst düşünme/uygulama uyuşturucusudur. Kapitalizm, enjekte ettiği uyuşturucu ile standart toplumlarını, var etmek istdediği toplum içindeki birey ve kişilikleri yaratmayı hedeflemiştir. Bu hedefleme, dünya ülkelerinin büyük ölçekte dikkate alınacağını varsayarak başarabildiğini söyleyebiliriz.

``Dikkat edilirse, yaşamlarımızın belli dönemlerinde bazı şeyleri aşırı önemseyip peşinden gidererken, diğer dönemlerde tam tersi davranış biçimleri edindiğimiz görülür. Üniversite dönemlerimiz 'yeni arayış' dönemlerimizdir, aradıklarımızı buluruz da ama okul bitince her şey yine eskisi gibi olur. Okulu bitirmek, işe girmek, evlenmek vb. dönemler kişiliğimizi geliştirmemizde olumsuz dönemlerdir. Belirli bir yaştan sonra ilericilikle-devrimcilikle bütün bağların kesilmesi, bu bağın gerçekte hiç oluşmadığı anlamına gelir. İşin gerçeği şudur; bizler sistemden koptuğumuzu sanırken aslında böyle bir şey hiç yaşanmamıştır. Yaşadıklarımız, bir dünya görüşü ve yaşam biçimi edinmek için değil, geçici bir hevesin dışavurum biçimi olduğu aldatmacasıdır. Yaşa ve dönemlere bağlı olarak bir dünya görüşü edinme ve bu iddiayı sürdürme konusunda, bir düşünürün ilginç bir sözü vardır. Şöyle demektedir:'Yirmisinde komünist olmayan bir insan vicdansız, kırkından sonra komünistliğe devam ediyorsa akılsızdır. 'Olumsuz anlamda değişme dönemlerine baktığımızda aslında sistemden hiçbir zaman kopulmadığı, bir çeşit dönemsel sosyalleşme yaşandığı, var olma ve kendini kanıtlama aracı olarak içinde yer alınan ilişkiler kullanıldığı ve sonrasında sistemin yaşama dair ilk teklifine olumlu karşılık verildiği görülür.´´ (i)

Bu noktada, insanların gündelik ihtiyaçlarını ve zorluklarını yaratan ebeveynin kendisi kapitalist üretim ilişkilerine dayanmaktadır. 21. yy'da insan davranışlarının temelinde yatan ``huzursuzluk hali´´ ve tepkime yaratmayan nefretleri,  yanlızlaştırıcı, tekdüzeleştirici, ortaklaşmaya meyilsizlik gibi nedenler yukarıdan aşağı uygulanan basıncın karşılığıdır.

Bugünlerde Kürt sorunu adı altında başlatılan düzen tarifinin toplumsallaşmaya yüz tutması da beklenemez bir gerçekliktir. Toplumu yaşayış biçimi olarak sınıflandıran, ırksal değerlerle pofpoflayan bir düzen varken kendi yarattığı tahribatı sözde Kürt sorunu çözümü olan bu projenin de yaşama dair bir ilerleme kaydedecek olması da bir aldatmacadır. Basmakalıp düşünceye sahip bir toplumun içinde bu engelleri aşabilmek için de çözümün toplumun kendi gerçekliğinin farkındalığını yaratması ihtiyacıdır. İhtiyacın etrafında gerçekleşebilecek eylemlilik hali olarak halkın nefretinin o nefreti onlara taşıyan düzene karşı çevrilmesi, gerçekten çözüm yaratabilir. Bu hem bugün hem gelecekte, ilerici unsurları olan toplumu inşa etmenin en temel gereksinimidir.

 

Kaynakça:
(i): Mehmet Ali YAZICI - SEVGİSİZ HAYAT YAŞANMAYA DEĞMEZ

Eren Ali GülBu içerik 907 kez okundu


Müzik aletleri

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/erenaligulcom/public_html/ayar.php on line 9

Fatal error: Cannot redeclare meta() (previously declared in /home/erenaligulcom/public_html/php/meta.php:9) in /home/erenaligulcom/public_html/php/meta.php on line 28