Ud Yapımcısı Ya da Lavta Yapımcısı Olmak

Türk Lavtası
Türk Lavtası

2020 yılında Luvi Atölye‘de faaliyet alanımı Lir üzerine kurmuş, Ud ve Lavta yapımı konusunda da bazı çalışmalar başlatmıştım. 2016 yılından bu yana müzik aleti yapımcılığı üzerine oldukça sıkı araştırma ve inceleme sürecinde bulundum. Türkiye’de alanında iyi olan yapımcılarla vakit geçirdim. Teorik donanımımı hâlâ zenginleştirmeye çalışırken, bir yandan atölye araçlarını kullanma pratiğimi artırıyorum.

Ud ve Lavta yapımında bazı güçlendirmeler sağladım. Sap ve sap birleşim yerinde, bilhassa balkonların kapak ile buluştuğu kısımlarda ses titreşimlerini durdurmadan, ses kapağı üzerindeki eşiğin çekme kuvvetine karşı koyabilecek bir formül buldum. Bu formülü yakın bir zamanda açıklayacağım.

Türk Lavtası
Türk Lavtası (Ceviz Tekne Lavta arka)
Türk Lavtası
Türk Lavtası (Ceviz Tekne Lavta ön)

Ud yapımcısı ya da Lavta yapımcısı olmak birbirinden bağımsız, farklı değil. İki müzik aleti arasında muazzam derece denilemeyecek kadar nüans farkları bulunduğunu söyleyebilirim. Lavta yapımı oldukça zorlayıcı ve yıpratıcı olabiliyor. Ud için aynı performansı harcamak zorunda kaldığımı söyleyemem.

Lir yapımcısı olarak başladığım dönemden bu yana, müzisyenlerin profesyonel müzik aletlerine ulaşmaları için kendi müzisyenlik deneyimimi kullanıyorum. Enstrümanist bir müzisyen olmanın getirdiği pratik edim, teorik ve yapımcılık birikimiyle müzisyenin ihtiyaçlarını karşılamayı kolaylaştırıyor. Aynı dili, aynı tecrübeyi ve ifadeyi kullanarak birbirimizi daha iyi anlıyor ve çözüm yaratıyoruz.

Şimdilik hoşça kalın, atölyeme gelmek isteyen misafirler Google Haritalar’dan Luvi Lir Atölyesi olarak konum alabilirler.

Atölye adresi: Yukarı Mahalle İstasyon Caddesi Uzunkaya Çarşısı No:8/H Kartal, İstanbul

Atölye sitesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.luvilirarp.com/

Bir yanıt yazın